Yarışmalar

Nakavt (Berbat Sumo Robot) Yarışması

Berbat Robot Yarışması olarak da adlandırabileceğimiz nakavt yarışması, robot yapma konusunda teknik bilgisi olmayanların katılması amacıyla tasarımlanmış bir suma-güreş müsabakasıdır.

YARIŞMANIN AMACI:

Berbat Robot Yarışması olarak da adlandırabileceğimiz nakavt yarışması, robot yapma konusunda teknik bilgisi olmayanların katılması amacıyla tasarımlanmış bir suma-güreş müsabakasıdır. Sadece zorlukla hareket edebilen, garip ve savaşlara girmeyi başarabilen berbat robotların olduğu bir yarışmadır. Strateji ile teknik yetersizliği telafi etmenin mümkün olabileceğinin katılımcılarca deneyimlenmesi yarışmanın ruhudur.

Yarışmacılardan;

 • Arduino ile servo motorları nasıl kontrol edeceğini, havyanın nasıl kullanılacağını ve gerilim ile akım arasındaki farkın ne olacağını unutmaları ve sekiz yaşında bir çocuğa geri dönerek bir robot yapmaları,

 • Teknik bir şey kullanmaktan kaçınarak sadece hayatlarında hiç görmedikleri veya duymadıkları gülünç fikirleri deneyimlemeleri istenir.

YARIŞMA İÇERİĞİ:

Robot güreş müsabakalarının Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenmiş bir versiyonudur.

YARIŞMA BAŞVURUSU VE ŞARTLARI

 • Yarışmacılar tasarladıkları robotların anlaşılır bir fotoğraflarını çekerek 17 Eylül 2019 tarihine kadar yarışmaya başvurabileceklerdir. Yarışmaya başvurular www.trabzonbilimfestivali.com web sitesi üzerinden yapılacaktır.

 • Turnuva yarışma listeleri 18 Eylül 2019 tarihinde ilgili web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

 • Yarışmacılar yarışma listesinde belirtilen gün ve saatle turnuvaya katılacaktır. Turnuva Trabzon Meydan Parkında halka açık olarak yapılacaktır. Etkinlik müsabakaları 23 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktır.

 • Web sitesinde bulunan başvuru formuna tasarlanan robotlar kadar fotoğraf yükleme zorunluluğu vardır.

 • Yarışmada herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Öğrenci aileleri de isterlerse yarışmaya başvurabilir.

 • Yarışmacıların tasarlayacakları robotların garip görünümlü olması tavsiye edilir (örnek robot tasarımlarına www.trabzonbilimfestivali.com sitesinden ulaşılabilir).

 • İleri teknoloji kullanan robotların yarışmada nasıl değerlendirileceğini anlatan ileri teknoloji ceza kuralı bölümünün okunması gerekir.

 

BERBAT ROBOT YARIŞMASI YARIŞMA KURALLARI

Amaç:

Madde 1: Bu kurallar berbat robot yarışması kurallarını ve düzenlemelerini belirler.

Müsabakanın Tanımı:

Madde 2: Robot yarışmasına ilköğretim, ortaöğretim ve lise kademesindeki bütün öğrenciler başvuru yapabilir. Yarışmalar ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde ayrı ayrı düzenlenecektir. Her bir robot için en  fazla iki yarışmacı kayıt yaptırabilir. Danışman öğretmenler istedikleri sayıda öğrencinin danışmanı olabilir.  Yarışmacıların yarışma kurallarını uyması, galibiyet kurallarını bilmesi, pistte kendi yaptığı robotlarla yarışması ve bunları kontrol etmesi gerekir. Kazanan yarışma sonucunda hakemlerce belirlenir.

Pistin Özellikleri:

Madde 3: Yarışma pisti müsabaka alanı ve çevresinden oluşur. Pistin özellikleri;

Yarışma pisti 100cm*200cm*10cm ölçülerinde bir MDF zemininden oluşmaktadır. Pist üzerinde robotların yerlerini belli eden bir alan bulunur ve robotlar bu alan içerisinde yarışmaya başlarlar.

Robotun Tanımı:

Madde 4:

 • Robotlar (bütün parçaları) 25*50 cm ölçülerine sahip bir dikdörtgen alana sığabilecek ölçülerde olmalıdır. Yükseklik sınırlaması yoktur. 
 • Robotların ağırlığı min. 300 gr ve max. 1500 gr olacaktır. Kumanda, piller ve robot için kullanılmış bütün araçlar ağırlık sınırı içinde olacaktır.
 • Robotların genel görünümlerinin farklı olması istenmektedir. Özellikle robot yapma tecrübesi olmayan öğrencilerin rehber öğretmenlerce motive edilmesi çok önemlidir.  
 • Robotlar otonom (sensörler ve yazılımla kontrol edilebilir derecede gelişmiş teknolojilere sahip olmamalıdır)  olarak kontrol edilmeyecektir. Robotların kontrolü kablolu bir kumanda ile ya da uzaktan kumanda ile sağlabilir. Uzaktan kumandayla kontrol edilen robotlarda frekans karışıklığı sorunu yaşanmakta olup ortaya çıkacak teknik sorunlardan yarışmacı sorumludur. Ancak aynı anda yarışan yarışmacıların frekansları karışırsa gerektiğinde hakemler yarışma sıralamasını bir alt sıradaki grupla yer değiştirebilir. Bunlar dışında herhangi bir kontrol mekanizması kullanılmayacaktır.

 

ÖRNEĞİN        1.YARIŞ      A ROBOTU –B ROBOTU

                         2.YARIŞ      C ROBOTU-  D ROBOTU

A ROBOTU ile B ROBOTUNUN frekansları çakışırsa A ile C, B ile C, A ile D, B ile D yer değiştirilebilir.

 

 • Robotlarda herhangi bir mikrodenetleyici (ARDUİNO vb.) kart bulunmayacaktır. Uzaktan kumandalı araçların kontrol kartı bu kural dışındadır.
 • Yanıcı, delici, patlayıcı, kesici vb. donanım kullanılması kesinlikle yasaktır.
 • Hazır alınmış bir uzaktan kumandalı ya da kablolu bir araçta hiçbir değişiklik yapılmadan yarışmaya başvurulması halinde başvuru kabul edilmeyecektir (yapılan değişiklik ile aracın ilk görünümü kaybolmalıdır).
 • Piste ya da rakibine zarar veren robot yarışmadan elenir.

Oyun Kuralları:

Madde 5:

 • Yarışma, robotlar piste yerleştirildikten sonra hakem düdüğü ile başlayacaktır ve hakem düdüğü ile sonlandırılacaktır. Piste yerleşim yapıldıktan sonra robota ve pistte dokunulmayacaktır. Bu kurallara uymayan yarışmacıya uyarı yapılacaktır. 1 maç sonunda toplamda 2 uyarı alan yarışmacı rakibine 1 puan kazandıracaktır.
 • Pistten ilk düşen robot kaybeder.
 • Robot pist içinde düşer ve yarışamayacak duruma gelirse kaybeder.

            

 • Aşağıdaki durumlarda robot kaybetmiş sayılmaz. Bu nedenle maç devam eder ( robotun zemine doğrudan temas etmeyen herhangi bir parçasının kırılması, ringin içinde veya dışında robottan bağımsız olarak durması).

 • Hakemin maçı başlatması ile robotlardan birinin diğer robota temas etmeden ringden çıkması durumunda maç sayılmaz ve bir raunt tekrarlanır (Şekil A istisna).

 • Her bir maç 3 raunttan oluşur. 3 raunt sonunda rakibine üstünlük sağlayan robot kazanır ve bir üst tura çıkar. 3 rauntta mücadelenin berabere bitmesi durumunda 4. Bir raunt oynanır. 4. Rauntta da beraberlik bozulmazsa pist alanında en çok mesafe kat eden robot kazanır. Robotların kat ettikleri mesafe eşit ise hafif olan robot kazanır.
 • Robot pist içinde rakibine temas etmeden 20 saniye boyunca hareketsiz kalırlarsa o raundu kaybetmiş sayılırlar.
 • Pist içerisinde iki robot birbirine kenetlenmiş ve başka hareket yapmaları mümkün değilse hakem kararı ile 2. raunda geçilir. Bu durum diğer rauntlarda da devam ederse pist alanında en çok mesafe kat eden robot kazanır. Robotların kat ettikleri mesafe eşit ise hafif olan robot kazanır.
 • Her raunt 1 dakikadan oluşur. 1 dakika içerisinde kazanan bir robot olmazsa 2. raunda geçilir. Bu durum bütün rauntlarda devam ederse pist alanında en çok mesafe kat eden robot kazanır. . Robotların kat ettikleri mesafe eşit ise hafif olan robot kazanır.
 • Robotlar maç sırasında bütün rauntlar boyunca bir kez teknik mola hakkına sahiptir. Teknik mola süresi 30 saniyedir. Teknik mola sırasında yarışmaya dışarıdan müdahale etmek yasaktır. Yarışmacılar teknik mola süresince robotlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Kurallarda her türlü değişiklik yapma yetkisi turnuva komitesine aittir.

 

TURNUVA KOMİTESİ

Ayhan DOĞAN    Serkan AYDIN 

Tarayıcınız video etiketini desteklemiyor.

Tarayıcınız video etiketini desteklemiyor.

 

 

YARIŞMAYA BAŞVUR