Yarışmalar

Robotlar Podyumda Yarışması

Robotlar podyumda yarışması, kız çocuklarımız için tasarımlanmış bir etkinliktir.

 

YARIŞMANIN AMACI:

Kız çocuklarımızın gelecekte Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarında kariyerlerine devam etmeleri için ilham kaynağı olabilecek bir yarışma tasarımlanmıştır.

Yarışmada, robot yapma konusunda teknik bilgisi olmayan kız çocuklarımızın kendi oyuncaklarını bozarak onları zorlukla hareket edebilen, moda ikonu olma iddiasında olan ve teknolojik açıdan son derece yetersiz basit robotlara dönüştürmeleri istenmektedir.

Kız çocuklarımızın mühendislik alanlarına olan ilgilerini arttırmayı amaçlayan yarışmamıza katılacak robot tasarımlarının teknik olarak yetersiz olması istenmektedir. Üretilen robotlar, yarışma kapsamında podyumda boy gösterecek ve jüri üyeleri tarafından tasarımsal açıdan (renkler, kullanılan malzeme çeşitliliği, hayal gücü, yaratıcı fikirler vb.) değerlendirilecektir. 

Toplumsal cinsiyet klişelerine meydan okuyan bu etkinlik, kız çocuklarımızın güvenlerini, hayallerini ve nihayetinde geleceklerini inşa etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Binlerce kadın mühendis için şimdiden STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik ) eğitimi sloganıyla yola çıkılmıştır.

Kız çocuklarımızdan;

  • Arduino ile servo motorları nasıl kontrol edeceğini, havyanın nasıl kullanılacağını ve gerilim ile akım arasındaki farkın ne olacağını unutmaları ve sekiz yaşında bir çocuğa geri dönerek kendi oyuncaklarından bir robot yapmaları,
  • Teknik bir şey kullanmaktan kaçınarak sadece hayatlarında hiç görmedikleri veya duymadıkları gülünç fikirleri deneyimlemeleri,
  • Moda ikonu olmaya aday robotlarını podyuma çıkararak marifetlerini sergilemeleri istenir.

YARIŞMA BAŞVURUSU VE ŞARTLARI

  • Yarışmacılar tasarladıkları robotların anlaşılır bir fotoğraflarını çekerek 17 Eylül 2019 tarihine kadar yarışmaya başvurabileceklerdir. Başvurular www.trabzonbilimfestivali.com web sitesi üzerinden yapılacaktır.
  • Yarışmaya sadece kız çocukları başvurabilir.
  • Yarışma listeleri 18 Eylül 2019 tarihinde web sitesi üzerinden ilan edilecektir.
  • Yarışmacılar yarışma listesinde belirtilen gün ve saatle etkinliğe katılacaklardır.
  • Podyum etkinlikleri 23 Eylül 2019 tarihinde başlayacak ve Trabzon Meydan Parkında halka açık olarak yapılacaktır. 
  • Yarışmada herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. 
  • Yarışmacıların tasarlayacakları robotların moda ikonu görünümlü olması tavsiye edilir (örnek yarışma videolarına aşağıda göz atabilirsiniz).

İletişim:

Gülay COŞKUN

Trabzon İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

0505 485 8126

Yarışma Örnek Videoları

 

Tarayıcınız bu özelliği desteklemiyor.

 

Tarayıcınız bu özelliği desteklemiyor.

 

Tarayıcınız bu özelliği desteklemiyor.

YARIŞMAYA BAŞVUR